Przeglądasz na ekranie zdjęcie lub projekt. Porównujesz je z wydrukiem i masz wrażenie, że kolory różnią się. Niekiedy winą za niezgodność z oczekiwaniami obarczona jest drukarnia.
Dlaczego kolory na wydruku są mniej nasycone od tych które widzimy na ekranie?
Ważnym aspektem w tej kwestii jest zrozumienie różnicy pomiędzy przestrzenią kolorów CMYK i RGB.
CMYK to zestaw czterech podstawowych kolorów stosowanych powszechnie w druku wielobarwnym. Jest to jednocześnie jedna z przestrzeni barw w pracy z grafiką komputerową. Skrót CMYK powstał jako złożenie pierwszych liter angielskich nazw kolorów. Końcowa litera K może oznaczać albo literę ostatnią słowa black (czarny) bądź skrót key colour (kolor kluczowy).
RGB to jeden z modeli przestrzeni barw, opisywanej współrzędnymi RGB. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw: R – red (czerwonej), G – green (zielonej) i B – blue (niebieskiej), z których model ten się składa. Model RGB jest modelem teoretycznym, a jego odwzorowanie zależy od urządzenia, co oznacza, że w każdym urządzeniu każda ze składowych RGB może posiadać nieco inną charakterystykę widmową, a co za tym idzie, każde z urządzeń może posiadać własny zakres barw możliwych do uzyskania. Model RGB miał pierwotnie zastosowanie do techniki analogowej, obecnie ma również do cyfrowej. Jest szeroko wykorzystywany w urządzeniach analizujących obraz (np. aparaty cyfrowe, skanery) oraz w urządzeniach wyświetlających obraz (np. telewizory, monitory komputerowe).
Nakładając na siebie kolory RGB, stworzona przez nas przestrzeń będzie w kolorze białym.
Natomiast w druku podstawowym CMYK powstanie kolor czarny (oznaczony jako „key colour”).
Aby uniknąć błędów pasowania oraz ograniczyć koszty, zdecydowano się uprościć zadanie, dodając do palety CMY czwarty kolor – K, czyli czarny. Używanie trzech barw składowych do uzyskania np. czarnego tekstu jest nieekonomiczne.
Dodatkowo inny obraz zobaczycie na MacBooku, inny na iPadzie, inny na monitorze specjalistycznym EIZO, a inny na “tanim” ekranie. Różnica będzie widoczna również w przypadku MacBooka z ekranem Retina i bez tego rozwiązania. Różnica jest widoczna nawet na takich samych sprzętach ponieważ możecie mieć zupełnie inne ustawienia wyświetlania kolorów.
Mieszając kolory CMYK możemy uzyskać w miarę pełne spektrum kolorów. Występują tu różnice w porównaniu z przestrzenią RGB. W CMYK nie osiągniemy, np. niektórych “świecących” kolorów, które zobaczymy na ekranie. Piękne zdjęcie może w druku stracić na jakości. Z drugiej strony, niektóre odcienie żółci i błękitu w druku wyjdą znacznie lepiej niż na ekranie.
Ekran jest urządzeniem, które samo z siebie emituje światło (jego matryca w dużym powiększeniu to zbiór maleńkich lampek o kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim). Papier, folia i nadruk, który na nich widzimy, nie świecą lecz odbijają światło. To w jakim kolorze je widzimy zależy od światła odbitego. Tusze i tonery to substancje o różnym stopniu pochłaniania światła widzialnego. Jest to jedna z podstawowych różnic.
Programy graficzne konwertują pliki z przestrzeni RGB do przestrzeni CMYK, a te następnie są wyświetlane na ekranie w przestrzeni RGB.
Pamiętajmy, iż monitor wyświetlający obraz RGB nie jest punktem odniesienia dla drukarni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/