W celu sprostania przeróżnym wymaganiom oferujemy naszym klientom produkty, które są wykonywane poprzez wykorzystanie dwóch technik druku. Druk lateksowy oraz druk solwentowy. Które z nich jest lepszym rozwiązaniem?
Druk lateksowy to technologia druku umożliwiająca drukowanie na typowych bądź wyspecjalizowanych mediach przy zastosowaniu tzw. atramentu lateksowego, będącego mieszaniną koloidalną syntetycznej żywicy barwionej kolorowym pigmentem, wody oraz rozpuszczalnika organicznego wraz z substancjami pomocniczymi.
Wydruki wykonane tą technologią nadają się do natychmiastowej aplikacji, z uwagi na proces utrwalania w wysokiej (w porównaniu z drukiem solwentowym) temperaturze. Druk wielkoformatowy w technologii lateksowej posiada cechy druku pigmentowego, umożliwiając wysoką odporność na warunki zewnętrzne i promienie UV.
Druk solwentowy to sposób druku w ploterze atramentowym, w którym typowe atramenty na bazie wodnej zastąpiono pigmentowymi atramentami solwentowymi (na bazie rozpuszczalników organicznych). Druk solwentowy można stosować wobec wszystkich podłoży z zawartością PVC, a w szczególności stosuje się go wobec podłoży nieprzyczepnych dla atramentów wodnych.
Praktyczne zastosowania druku solwentowego to wszelkie wydruki wielkoformatowe oraz odporne na czynniki zewnętrzne w dłuższym czasie (do kilku lat). Atramenty solwentowe są odporne na wiele czynników łącznie z promieniowaniem ultrafioletowym i na ogół nie wymagają laminowania.
To, który druk sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku będzie uzależnione przede wszystkim od naszych indywidualnych oczekiwań. Obydwa te rozwiązania mają swoje zalety i wady. Warto jednak zaznaczyć, że druk lateksowy charakteryzuje się mniejszą trwałością niż solwentowy oraz jest droższy. Wadą druku solwentowego jest mniejsza precyzja niż dla atramentów wodnych co ma znaczeni w przypadku mniejszego formatu a w przypadku druków wielkoformatowych już mniejsze. Druk lateksowy gwarantuje druk w najwyższej jakości w zakresie bezwonnych, ekologicznych, ostrych i jaskrawych wydruków który sprawdza się np. jako fototapety.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/